Absolvent Kristián

Odbor kuchár je krásne avšak náročné povolanie. Vybral si ho aj Kristián, absolvent SOŠ obchodu a služieb v Prievidzi, ktorý od malička inklinoval ku gastronómii a k vareniu. Od umývania riadu sa cez rôzne pracovné pozície vypracoval na šéfkuchára v novootvorenej reštaurácii v Banskej Bystrici.

"Ahojte, moje meno je Kristián a som bývalým absolventom Kaliny štvorročného odboru kuchár. Pre tento odbor som sa rozhodol, z dôvodu toho, že už od malička som inklinoval ku gastronómii a ku samotnému vareniu. Kalina ma pripravila na gastronómiu po všetkých smeroch, či už to bola teoretická časť, ale hlavne tá praktická, ktorú v dnešnej dobe človek zúročuje asi najviac. 

Prišiel som do Banskej Bystrice pretože gastronómia je tu na prudkom vzostupe. Vediem novú reštauráciu na námestí u Fuggera založenú na tradičných jedlách rakúsko-uhorskej kuchyne s prvkami modernej gastronómie. Práca v kuchyni je jedna z najťažších. Ste pod neustálym stresom, robíte veľa hodín, ste celý deň na nohách a vždy musíte podať výkon minimálne na 120%, je jedno či v ten deň príde jeden hosť alebo tisíc. Každé jedno jedlo musí byť dokonalé.

Šéfkuchárom sa nestanete cez noc. Musíte si to odmakať. Neustále sa učiť nové veci, neustále napredovať a posúvať svoje limity. Dostanete za to pocit zadosťučinenia. Obrovského zadosťučinenia, že svojou prácou ste niečo vytvorili a potešili ste druhého a spíjemnili jeho deň. A to je presne to, čo všetkých kuchárov ženie dopredu.

Ak miluješ gastronómiu a nevieš kam na školu, tak už vieš. Je to Kalina!"