Taliansko Florencia :: 2022 - kurz jogy

Pozdrav z Talianska

“Pozdravujem vás zo slnečného Talianska, kam som odcestoval v piatok na školenie Erasmus+. V pondelok sa mi začína škola, kde sa budeme venovať cvičeniu a vyučovaniu jogy. Potom si všetci môžeme spolu zacvičiť. Zatiaľ vás pozdravujem.”
Mgr. Štefan Mjartan
V dňoch 31.10. - 5.11.2022 sa náš učiteľ telesnej výchovy Mgr. Štefan Mjartan zúčastňuje školenia vo Florencii, Taliansko. Odborné kurz prebieha v rámci programu Erasmus+ a má názov: Yoga and Meditation for Educators: Be a Great Teacher, Be Your Best Self. - Jóga a meditácie pre učiteľov: Buď skvelým učiteľom, buď najlepší ako vieš. 
Hlavnými cieľmi kurzu je:  predchádzať účinkom stresu u pedagógov a žiakov, a tým rozvíjať zdravé stratégie zvládania každodenných pracovných požiadaviek; podporovať schopnosť účastníkov relaxovať. Takisto sa naučiť postupy na zlepšenie emocionálnej rovnováhy študentov prostredníctvom praktických a zážitkových aktivít, ktoré možno prispôsobiť každej triede. Kurz tiež pomáha hľadať sebauvedomenie a pochopiť vlastnú identitu u študentov, a tým podporovať zmeny v oblastiach mozgu spojených s pozornosťou a rozhodovaním.
Pomocou jogových techník, ktoré naučí učiteľov a žiakov po svojom návrate v rámci hodín telesnej výchovy, alebo relaxačných hodín po vyučovaní, sa všetci naučia ako zvládať každodenný stres, zachovať pokoj v problémových situáciách, ale aj lepšej koncentrácii na pracovné úlohy v škole, ale aj pri riešení problémových situácii v osobnom živote.

 


Porada trochu inak

Dňa 7. 12.2022 sa v priestoroch našej školskej telocvične uskutočnila netradičná mesačná porada pracovníkov. Všetko začalo "tajomným odkazom" od pani zástupkyne Ing. Sudrovej, že si na poradu máme priniesť telocvičný úbor. 

Pri príchode do telocvične na nás čakali prestreté karimatky a žiadne zasvietené svetlá. Až na mieste sme sa dozvedeli, že naša porada bude tentokrát trochu iná. Na začiatku nám pani riaditeľka zhrnula úlohy, ktoré nás čakajú splniť tento mesiac, a potom sme sa už pustili do cvičenia. Náš kolega Mgr. Štefan Mjartan sa zúčastnil v dňoch 31. 10. - 5. 11. 2022 na kurze: Yoga and Meditation for Educators: Be a Great Teacher, Be Your Best Self, v Talianskom meste Florencia. Na začiatku nám porozprával ako prebiehal  samotný kurz. Potom nám v krátkosti vysvetlil princíp jogínskeho stravovania.

Doniesol si odtiaľ veľa nových nápadov na rôzne relaxačné cvičenia a meditácie, o ktoré sa s nami podelil. Všetci vyučujúci boli nadšení a takéto formy cvičenia a relaxácií budme určite praktizovať častejšie. 

Hodina telesnej výchovy s prvkami jógy

Mgr. Štefan Mjartan spolu s triedou 1.F si dňa 9.11.2022 pripravil trochu netradičnú hodinu telesnej výchovy. Mgr. Mjartan dievčatám predstavil niekoľko techník, ktoré slúžia na  zvýšenie ich fyzického, duševného a emocionálneho zdravia, ktoré pomôžu žiakom udržiavať priaznivú pozitívnu klímu v školskej komunite aj mimo nej. Potom v krátkosti predstavil základné techníky jógy a dychových cvičení, ktoré veľmi dobre pomáhajú pri relaxácii pri učení a zvládaní stresových situácií hlavne počas polročných hodnotení, kedy majú žiaci veľa písomiek a ústnych odpovedí. Celé cvičenie zakončili krátkou meditáciu. Hodina zaznamenala veľký úspech a prvky cvičenia sú zaradené aj do vyučovania v školských osnovách.

Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Máj 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31